بوش تکی موتور

بوش تکی موتور:

از اجزاء و قطعات اصلی و مهم موتور می توان به بوش موتور اشاره کرد که البته در بعضی از موتور ها وجود دارد و در بعضی دیگر خیر. بوش در واقع محفظه ای استوانه ای شکل است که پیستون رینگ در آن حرکت می کند. در سایر موتور های بدون بوش، پیستون و رینگ در داخل محفظه های تعبیه شده سیلندر حرکت میکند. قطر داخلی بوش اهمیت بسیاری دارد. بوش ها در دو نوع برقو خورده و نخورده عرضه می شوند. بوش های برقو نخورده در واقع بوش هایی هستند که احتیاج به تراشکاری دارند و بوش های برقو خورده در داخل کارخانه توسط دستگاه هایی با دقت بسیار بالا تراشکاری می شوند که البته معایبی هم مانند نصب سخت تر در هنگام تعویض به علت ضخامت کمتر بدنه بوش را هم دارند. بر اثر موارد مختلف محیطی ممکن است هر کدام از این لوازم موتور دچار خرابی و خوردگی شوند. نحوه کارکرد این قطعات بسیار دقیق میباشد و بکارگیری قطعات مناسب از مهمترین موارد سلامت کارکرد موتور می باشد. کلبن اشمیت آلمان از تولید کنندگان بوش پیستون و رینگ بسیاری از خودرو سازان مطرح دنیا مانند بنز، بی ام و، پژو، مسی فرگوسن، کامینزو... است. شاید به همین علت باشد که پرکینز انگلستان در موتور های مسی فرگوسن به صورت فابریک از قطعات کلبن اشمیت استفاده می کند.  
بوش برقو خورده موتور

بوش موتور برقو خورده و برقو نخورده:

برای نصب پیستون رینگ داخل بوش ابتدا لازم است که قطر داخلی بوش به اندازه مشخص و دقیقی تراش تراش بخورد که به آن برقو زدن می گویند. بوش های موتور به 2 شکل موجود می باشند، برقو خورده و یا برقو نخورده.  بوش هایی برقو خورده، در داخل کارخانه اصلی تولید می شوند، و توسط ابزار آلات با دقت بسیار بالا تراش می خورند.
بوش هایی که برقو نخورده اند توسط تراشکار برقو زده می شوند.
ابزار اندازه گیری برقو زدن بوش موتور

طریقه برقو زدن صحیح بوش موتور:

برقو زدن بوش موتور دقت بسیاری دارد. بدین ترتیب علاوه بر مواردی مانند تراش دقیق بدنه بر اساس استاندارد های لازمه زاویه ی  خراش ها اهمیت ویژه ای دارد. 
فیسبوک لوگو
اینستاگرام لوگو
تلگرام لوگو
لینکداین لوگو